Teksti aitas kirjutada MTÜ Rõõmsad Hüpped vabatahtlik Karl Evert Kärvet.
Vesi on küülikute jaoks väga oluline ja neil peab alati olema juurdepääs värskele veele. Nende joodava vee kogus sõltub toidust: rohkem värsket rohtu ja rohelisi taimi söövad küülikud joovad vähem, samas peamiselt kuiva heina söövad küülikud joovad rohkem. Väikeste imetajate igapäevane vedelikuvajadus on nende väiksuse ja kiire ainevahetuse tõttu koerte ja kasside omaga võrreldes suhteliselt kõrge. Väikestel taimtoidulistel imetajatel on eriti suur vedelikuvajadus, kuna nende seedetrakt sisaldab märkimisväärset osa kehaveest.
Kausside kasutamine vee jaoks on eelistatum, kuna see võimaldab küülikutel loomulikumalt juua. Pudelid võivad kergesti ummistuda ja talvel õues külmuda. Lisaks väsivad küülikud enne ära, kui saavad pudelist kätte vajaliku koguse vett ning lõpuks on nad pidevalt janus. Kausside eeliseks on, et need ei ummistu. Vett tuleb vahetada iga päev ja kausse regulaarselt puhastada.
2010. aastal tehtud uuring kinnitas, et küülikud, kellel on juurdepääs pigem kaussidele kui veepudelitele, joovad tegelikult rohkem vett. Neil on üldiselt parem hüdratsioon, mis on äärmiselt oluline küüliku soolestiku tervisele ja kuseteede infektsioonide ennetamisel.
Keskmiselt peaks küülik jooma umbes 100-150ml vett kg kohta päevas.
Kuidas vältida kausi ümber minemist?
- Andke oma küülikule suure põhjaga raske või keraamiline kauss. Keraamiline kauss siiski ei sobi talvel õue tingimustesse.
- Asetage kauss seina juurde. Küülikud proovivad tõenäolisemalt oma kausi ümber visata, kui selle taga on koht, kuhu nad tahavad jõuda. Kausi asetamisel vastu seina jätab ta selle palju tõenäolisemalt rahule.
- Veenduge, et teie küülikul oleks piisavalt suur eluruum. Liiga väikesel alal elavad küülikud on ärritunud ja neil on igav. Rohkem ruumi ja tegevust aitab samuti igavusest kausside pildumise lõpetada. Lisaks rohkem infot küüliku puuris pidamise kohta on leitav siin.
- Hoidke veekauss toidukausist ja tualetist eemal. Nii ei lenda söök ega muu praht joogikaussi ning see püsib pikemalt puhtam.
- Veenduge, et kausil ei oleks sellist äärt, millest on kerge hammastega kinni haarata.
Miks on vesi oluline?
Veel on neli peamist funktsiooni:
– See hoiab iga keharaku ja organi elus
– See on oluline osa verest, ilma milleta teie küülik ei saaks elada
– See tagab soolestikus kõikide ainete liikumise
– See viib välja liigse kaltsiumi
Vaatame neid kahte viimast funktsiooni lähemalt:
Soolestiku töö tagamine
Seedeelundkond toimib korralikult ainult siis, kui see on hästi niisutatud. Allaneelatud toit peab olema niiske, et see saaks vabalt läbi seedesüsteemi liikuda. Kui toit muutub liiga kuivaks, blokeerib see soolestiku, mis viib väga tõsise probleemini, mida nimetatakse seedetrakti seiskumiseks (GI stasis – ingl.) . Mida kauem püsib allaneelatud sisu jämesooles (kolon), seda rohkem vett tõmmatakse soolestikust vereringesse. See põhjustab suuremat dehüdratsiooni, mis suurendab omakorda ummistust. Seedetrakti seisumise peamiseks tunnuseks on küüliku loidus, isutus, punnis kõht ning kas liiga väikesed pabulad või nende puudumine. Kui küülik ei söö ega pabulda 12 tundi, on olukord kriitiline ning viivitamatult tuleb viia küülik eksootiliste loomade veterinaari juurde.
Liigse kaltsiumi väljutamine
Erinevalt inimestest imavad küülikud oma toidust kogu kaltsiumi. Nad vajavad kaltsiumi, et hoida luid tugevana ja hambad kasvamas, kuid kaltsiumit ei tohi toidus olla liiga palju. Kogu üleliigne kaltsium väljutatakse uriiniga, mistõttu võib küüliku uriin sageli olla kriidine.
Liiga palju või liiga vähe kaltsiumi võib põhjustada probleeme. Vesi on hädavajalik tagamaks, et üleliigne kaltsium väljutatakse neerude ja põie kaudu. Kui kaltsium koguneb, võivad tekkida põie- või neerukivid. Nende tekkimist on aga parem vältida, kui hiljem ravida. Kaltsiumi tase uriinis varieerub sõltuvalt teie küüliku üldisest toitumisest – kui olete mures liiga suure või liiga vähese kaltsiumi pärast, küsige nõu küülikuid tundvalt loomaarstilt.
Liiga palju vett?
Kui näete, et teie küülik joob tavapärasest rohkem, võib see olla märk, et tal on valus või ta on väga stressis. Kontrollige, kas miski nende kodus ei põhjusta neile ärevust ja paluge küülikuid tundval loomaarstil kontrollida terviseprobleeme.
Allikad:
A Tschudin, M Clauss, D Codron, A Liesegang, J-M Hatt. “Water intake in domestic rabbits (Oryctolagus cuniculus) from open dishes and nipple drinkers under different water and feeding regimes.” Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition. November 2010.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21091544/
https://bunnylady.com/water-bottle-or-water-bowl/
https://rabbitwelfare.co.uk/the-importance-of-water/