Pododermatiit küülikutel

Teksti kirjutas:

Marika Algpeos – MTÜ Rõõmsad Hüpped vabatahtlik

Iga küüliku omanik peaks olema teadlik sellest, et pododermatiit, ehk bakteriaalne infektsioon ja põletikuline reaktsioon jäsemetel, on laialt levinud küülikute tervisemure. Haigus tuleneb nii küülikute anatoomiast, kui valedest pidamistingimustest.

 

 

Küülikute jäsemetel puuduvad pehmendavad nn amortisaatorid padjakeste kujul ning nende jalgu kaitseb vaid karv. Kui looduses küülikud ja jänesed liiguvad vaid pehmel pinnasel-murul, siis toas peetakse küülikuid sageli kõva pinnase peal, ehk kõva põhjaga puuriga, puidugraanulite peal või põrandal. Jalgadele tekib suurem surve ja nii on pododermatiit kiire tulemas. 

Pododermatiidi teket võivad soodustada ka

 

  • geneetiline soodumus
  • ülekaal
  • räpased pidamistingimused
  • liiga pikad küüned, mis muudavad jalatalla asendit

Tavaliselt esineb küülikutel pododermatiit tagumiste jalgade kandadel, aga ei ole välistatud ka juhtumid esikäppadel. 

 

Kuidas aru saada, et küülikul on pododermatiit?

 

Pika ja koheva karvaga küülikutel on pododermatiiti raskem tuvastada. Tuleb võtta kandadel karvad lahti ja vaadata, kas esineb naha punetust, karvutuid laike, nahapaksendeid. Need sümptomid viidavad pododermatiidi algstaadiumile. Raskematel juhtumitel esinevad veritsevad või mädanevad haavandid. Küüliku liikumine on väga valulik, ta liigub vähem ja väheneb söögiisu. Pododermatiidi võib võtta väga kaua aega. Kuid kui see ravimata jätta, võib küülik lausa invaliidistuda. Isegi välja ravitud pododermatiit võib tekkida uuesti, eriti kui looma pidamistingimused on endiselt halvad või ei vasta normidele.

 

Pododermatiiti on alati kergem ennetada kui ravida. Tuleb väga kriitilise pilguga vaadata üle looma dieet ja pidamistingimused. Kui küülik on ülekaaluline, tuleb kindlasti tegeleda tema kaaluga. Põhiline küüliku toit on kvaliteetne hein, kindlasti ei tasu liialdada toidugraanulitega. Küülik ei ole puuriloom ning vajab palju liikumist. Kui seda talle ei võimaldata, mõjub see tema tervisele. Puur võiks olla küüliku jaoks vaid magamiseks või tualetina kasutatav ja sellisel juhul ei tohi puuris kasutada allapanuks puidugraanulit. Kui küülik elab toaaedikus, siis oleks mõistlik katta aediku põrand paksema tekiga.

 

Aeg-ajalt tuleb kindlasti küülik üle vaadata. Mida varem omanik probleemi märkab ja mida varem alustada pododermatiidi raviga, seda kiiremini loom terveks saab ja vähem valu kannatab ning seda madalam on komplikatsioonide risk.

 

Hoidkem oma küülikuid ja olgem head loomaomanikud!