Teksti aitas tõlkida ja kirjutada:
Heliise Doris Teekivi – MTÜ Rõõmsad Hüpped vabatahtlik
Müksomatoos on väga nakkav viirushaigus, mille suremus nakatunud küülikutel jääb 95-99% vahele. Viirus ründab küülikute nahka, silmi, kopse ja maksa ning ka nende suguelundeid. Nakatunud küülikute surm on väga aeglane ja piinarikas. Kahjuks ei ole müksomatoosi vastu ravi olemas. Küüliku nakatumise korral on võimalik vaid osutada toetavat ravi, seega ennetamine on võti.
Müksomatoos on näide sellest, mis juhtub siis, kui viirus hüppab viirusega kohanenud liigilt kohastumata liigile. Viirus viidi tahtlikult sisse Austraaliasse, Prantsusmaale ja Tšiilisse 1950. aastatel, et kontrollida Euroopa looduslike küülikute populatsioone. Seetõttu tuleb täna vaktsineerida kõiki maailma küülikuid.
Vaktsineerimine on kõige parem viis oma küülikut kaitsta. Küülikuid on soovitatav vaktsineerida iga 6 kuu tagant, kuna vaktsiini mõju kestab 6 kuud. Kevadel tuleks küülikuid vaktsineerida võimalikult varakult, siis kui ilmad ei ole veel liiga soojad. Samuti on soovitatav vaktsineerida ka toas elavaid küülikuid.
Küülikute müksomatoosi sümptomid
On mitmeid märgatavaid haigustunnuseid, kui küülik on nakatunud müksomatoosi:
- paistetus silmade ja kõrvade ümber
- piimjas eritis silmadest
- nohu
- paistetus suguelundite ümber
- põletikulised laigud nahal
- loidus
- isutus
- palavik
- hingamisprobleemid
Kas vaktsineeritud küülikud võivad haigestuda müksomatoosi?
Vaktsineerimata lemmiklooma haigestumise korral on väga ebatõenäoline, et ta taastuks, isegi intensiivse ravi korral. Kui aga vaktsineeritud küülik haigestub müksomatoosi, on sümptomid palju leebemad. Neile võivad tekkida nahale muhud /nahanäsad ja kärntõbi. Kui Sa kahtlustad, et su vaktsineeritud küülikul on müksomatoos, peaksid sa alati võimalikult ruttu loomaarsti külastama.
Kuidas ennetada lemmiklooma nakatumist müksomatoosi?
Parim viis ennetada küüliku haigestumist on teda regulaarselt vaktsineerida. On ka mõned teised viisid vähendamaks nende nakatumist müksomatoosi:
- Otsusta tolmuvaba või ahjus kuivatatud heina kasuks
- Pane väliaedikule peenike putukavõre ja hoia see korras
- Kui sul on kassid või koerad, siis tee kindlaks, et nende kirbu- ja puugitõrje on ajakohane
- Hoia ära metsikute jäneste pääsemine su aeda
- Tee kindlaks, et puurides või aedikutes pole miskit, mis tõmbaks ligi kahjureid või metsikuid linde ja kasuta väikeste aukudega võret, et hoida eemal soovimatud külalised
Kas müksomatoos võib levida inimestele või teistele lemmikloomadele?
Müksomatoos levib vaid küülikutel ja ei levi edasi inimestele ega teistele lemmikloomadele, nagu koeradele ja kassidele. Siiski, kui sul on koer või kass, on oluline ka neid õigete vaktsiinidega vaktsineerida.