Küüliku koht ei ole puuris!

Teksti aitas tõlkida ja kirjutada:

Heliise Doris Teekivi – MTÜ Rõõmsad Hüpped vabatahtlik

Küülikud on väga aktiivsed loomad ning vajavad stressivabaks eluks palju ruumi. Väikesed puurid pole mitte ainult piiravad ja ebasõbralikud, vaid need põhjustavad ka tõsiseid terviseprobleeme. 

 

Vaatame lähemalt, millised on väikeste puuride seitse pattu

 

1. Selgroo deformatsioon

Kui küülik ei saa seista oma tagajalgadel, siis võib ta selgroo kuju moonduda, mis on tema jaoks valus ja ravimatu. 

2. Ülekaalulisus

Küülikutel on vaja liikuda ja oma lihaseid kasutada, täpselt nagu meilgi. Ilma piisava ruumita, tõuseb neil kergesti kaal ja see omakorda tõstab riski tõsiselt haigestuda ning vähendab küüliku eluiga. Liigse kaalu tõttu on tagajalgadel suurem koormus, mis omakorda soodustab pododermatiidi teket. 

3. Kokkupuude väliste teguritega

Väikestes puurides ei ole küülikutel võimalik kaitsta end muutuvate ilmastikuolude eest. Kuiva ja sooja kohta on võimatu leida ning küülikud söövad, magavad ja pabuldavad ühes kohas. Selline olukord on väga ebahügieeniline ning tõstab oluliselt riski haigestuda mitmetesse haigustesse. Ebahügieeniline puur tõmbab rohkem ligi ka kärbseid.

4, Kärbsed ja nende vastsed

Kui küülikud ei saa ennast ülekaalulisuse või kitsa ruumi tõttu puhastada, võivad kärbsed muneda oma munad nende karva sisse, just tagumiku piirkonda. Seal kooruvad nad tõukudena, kes söövad küüliku liha põhjustades küülikule aeglast ja piinarikast surma.

5. Ülekasvanud küüned

Küülikute loomupärane tegevus on otsida süüa ja kaevata, mis kulutab pidevalt nende küüsi. Küülikutel, kes on puuri vangistatud, kasvavad küüned liiga pikaks ja see muudab neile seismise ja liikumise valusaks. Samuti muudavad liiga pikad küüned käppade asendit ja see jällegi soodustab pododermatiidi teket. 

6. Käitumisprobleemid ja agressiivsus

Küüliku agressiivsus on äärmiselt levinud hülgamise põhjus. Puuris olles viib igavus ärritatuse ja agressiivsuseni. Kui küülik vaevleb valus, mille tõttu on tal lisaks ka hirm inimkontakti ees, põhjustab see samuti agressiivsust. On ju selge, et küülik ei ole õnnelik!

7. Depressioon

Kõik need tegurid, koos igavuse, ärritatuse ja üksindustundega võivad viia depressioonini. Depressioon omakorda viib käitumisprobleemideni.

Hea uudis on see, et kõiki neid asju saab vältida! 

See on ka põhjus, miks me töötame kõvasti selle nimel, et inimesi harida ning nende teadlikkust tõsta. Kampaania “Küüliku koht ei ole puuris” on kokkuvõte sellest, et üksiku küüliku panemine väikesesse puuri kas aia- või toanurgas, ei ole küüliku suhtes hooliv tegu. Küülikud väärivad rohkem! Rohkem ruumi!

Mida Sina saad teha, et aidata?

On palju asju, mida on võimalik teha, et tõsta inimeste teadlikkust sel teemal ja muuta inimeste mõtteviis. Kõik saavad oma panuse anda, olgu selleks siis küülikuomanik, loomapood, loomaarst või loomasõber. 

 

Loomapoodidele teeme üleskutse, et nad teavitaksid praeguseid ja uusi küülikuomanikke, et minimaalne ala suurus on 3×2 meetrit, soovitatavalt aga veelgi suurem. Samuti loodame poodides lähitulevikus näha vaid tooteid, mis on loomadele ka reaalselt liigile omaselt sobivad. Loodame ka, et loomapoodide töötajad juhatavad oma kliendid selliste lahendusteni, et küülikutel oleksid parimad võimalikud pidamistingimused ja ruum, mida nad terveks eluks vajavad. 

 

Kõigil on alati võimalik küsimuste korral meie poole pöörduda, lugeda blogipostitusi ning jälgida meid sotsiaalmeedias. Vastame kõigile hea meelega, olgu selleks siis loomaomanik või loomapoe töötaja. 

 

Küülikuomanikud kutsume üles puuri kasutama kas wc-nurgana või küülikutele turvalise alana, kus nad ei oleks kunagi kinni. Puur võib olla näiteks söögiala ja see vaid väike osa tema tegelikust ruumist. See annab Teie küülikule rohkem valikut ning vabadust. Teie küülik on kindlasti õnnelikum.

Õues elavad küülikud ei tohi kunagi olla kinni väikeses puuris. Küülikul peab olema küll varjumiskoht, kuid see peab olema osa suuremast alast. Seega kutsume üles olema leidlikud ja ehitama õues elavale küülikule vahva kuur või maja, mille ümber on ka kiskjate eest kaitstud aed. Nii saavad küülikud talvel liikudes sooja hoida ning saavad minna ka tuulte-, vihma- ja lume eest varju mõnusasse majja. 

 

Rohkem liikumist ja parem eluase tähendab küülikutele paremat füüsilist tervist, vaimset heaolu, käitumist ja oluliselt paremat suhet oma küülikuga.