Hambaprobleemid

Teksti aitas tõlkida ja kirjutada MTÜ Rõõmsad Hüpped vabatahtlik Karl Evert Kärvet.

Hambaprobleemid on küülikutel täna väga levinud ning neil esineb tihti hammaste ülekasvu või valehambumust. Probleemid tekivad tihti vale toitumise tõttu, aga ka trauma ja valede pidamispingimuste tagajärjel. Samuti võivad hambaprobleemid olla geneetilised. Küülikutel on spetsiaalse ehitusega hambad, et süüa kuidainerohket taimset toitu ja vale toit võib tekitada tõsiseid hambaprobleeme. 

Küülikute hammaste ehitus

Küüliku hammaste paigutus sarnaneb vaid teiste jäneselistega. Jäneseliste sugukonda kuuluvad jänesed, küülikud ja pikad. 

Küülikutel on kokku 28 hammast. 16 ülemist hammast:

  • Neli lõikehammast (esihambad) – nähtavad on ainult kaks esihammast. Teised, mida nimetatakse nööphammasteks (ingl.k. “peg teeth”), on väikesed ja on peidetud kahe esihamba taha.
  • Kolm premolaari (keskmised hambad)
  • Kolm molaari (tagahambad)

12 alumist hammast:

  • Kaks lõikehammast (esihambad)
  • Kaks premolaari (keskmised hambad)
  • Kolm molaari (tagahambad)
Küülikute hammaste asetus suus

Tagumised hambad ehk purihambad (ingl.k. molars) on mõeldud heina ja muude kiuliste toitude jahvatamiseks. Ülemised purihambad asetsevad nii, et need kattuvad veidi põskede suunas alumiste purihammastega.

 

Esihammaste ehk lõikehammaste (ingl.k. incisors) ja nn. nööphambad (ingl.k. “peg teeth”) kombinatsioon on omane ainult jäneselistele. Igal ülemisel lõikehambal on taga nööphammas (ingl.k.  “peg tooth”). Kui suu on suletud, asetsevad alumised lõikehambad ülemiste lõikehammaste ja “pisikeste hammaste” vahele. Hambad hõõrduvad üksteise vastu, hoides nii ülemised kui ka alumised lõikehambad teravad kui peitlid.  

 

Lõikehambaid kasutavad küülikud rohu, heina ja teiste taimede närimiseks ja tükeldamiseks, enne kui toit suunatakse tagumiste purihammaste juurde mälumiseks.  

 

Lõikehammaste ja purihammaste vahel on vahe. Küülikud on taimtoidulised ja neil puuduvad teravad nn. silmahambad (ingl.k. canine teeth). 

Hambaprobleemide tekkimine

 

Hambaprobleemid võivad olla küülikutel nii geneetilised kui tekkinud vale toitumise, pidamistingimuste kui trauma tagajärjel.

Lõikehambad. Terved vs. ülekasvanud
Purihambad. Terved vs. ülekasvanud

Liiga pikad hambad 

Küülikute hambad kasvavad pidevalt kogu nende elu jooksul, mistõttu on ülimalt oluline, et küülikud saaksid oma hambaid kulutada. Hambad kuluvad ülaosast (kroonidest) närimise tagajärjel. Kui ülemised ja alumised hambad ei puutu korralikult kokku, ei kulu need õigesti ja see põhjustab tõsiseid probleeme. Lõikehambad võivad kasvada hämmastava pikkuseni ning purihambad võivad moodustada teravaid ogasid ülemistel hammastel välisservadele ja alumistel hammastel sisemistele servadele.

 

Need teravad ogad kasvavad edasi ja torkavad põskedesse ja keelde iga kord, kui küülik liigutab oma suud või püüab süüa. Hambateravikud valmistavad küülikule palju valu, mille tagajärjel küülik sööb aina vähem ja see omakorda võib tekitada teisi eluohtlikke seisundeid (näiteks iileus). Probleeme võib esineda ka igemepiiri all lõualuudes, mille tagajärjeks on juurepõletik ja mis omakorda põhjustab sageli abstsesside teket. 

Ülekasvanud lõikehambad. Vale toitumise ja pidamise tagajärg küüliku hammastele

Valehambumus  

Selleks, et küülikute hambad kuluksid korralikult, peavad need õigesti kokku puutuma ja kuluma. Kui hambad ei puutu korralikult kokku, nimetatakse seda valehambumuseks. See ei ole ravitav ega tagasipööratav, seega valehambumusega küülikud vajavad regulaarset hammaste kontrolli ja kogu elu.

 

Aretuse tagajärjel ei ole ümara näoga küülikutel (eriti lontkõrvadel ja kääbustõugu küülikutel) suus hammaste jaoks piisavalt ruumi. Hambad ei mahu kõik korrektselt suhu ning on halvasti kinnitunud igemetesse/lõualuusse. 

Aretuse tagajärjel on küüliku kolju ja nina asetus muutunud

Hambaprobleemide ennetamine 

Kindlasti on hambaprobleemide ennetamine on parem (ja odavam) kui tagajärgedega tegelemine. Kui nagu ka varasemalt mainitud, võivad hambaprobleemid olla geneetilised ning hambaprobleemid võivad tekkida vaatamata õigele hoolitsusele ja dieedile. Kui see peaks juhtuma, on murede kiire avastamine parim viis kiireks taastumiseks. 

 

Looduses koosneb küülikute põhiline toidulaud rohust ja heinast. Lemmikutena peetavad küülikud ei ole oma metsikutest sugulastest kuigi palju erinevad, seega peaks ka nende toitumine olema sarnane. 

 

Hein on suurepärane pikaahelaliste kiudainete allikas ja kõrge kiudaine sisalduse tõttu on see küülikute seedesüsteemi korralikuks toimimiseks ja hammaste kulutamiseks ülioluline.

Küülikud närivad heina küljelt-küljele ja see aitab kulutada purihambaid ühtlaselt. Teisi toite küülikud ei näri küljelt-küljele liikumisega, mistõttu ei ole neil sama hammaste kulumise efekti.

Oryctolagus cuniculus - Euroopa küülik

Leidub veel paar viisi, millega on võimalik hambaprobleeme ennetada: 

  • Väldi suure suhkrusisaldusega toitusid ja maiustusi. 
  • Ära liialda kuivtoidu ja maiustega

Küülikute toidust vähemalt 85% peab moodustama kvaliteetne hein!

 

Kuidas motiveerida küülikuid rohkem heina sööma?

  1. Hein peab olema kogu aeg kättesaadav
  2. Lisa heina pidevalt juurde
  3. Proovi segada kokku mitmeid erinevaid heinasid, 
  4. Proovi ka erinevaid heinasid, kõik heinad ei pruugi küülikutele meeldida
  5. Proovi leida kohalik heina müüja, kes müüb kodumaist heina. 
  6. Ära hoia heina ainult künas, hein peaks olema ka maas, näiteks wc kastis. 

Hamba probleemide avastamine ja ravi

Algstaadiumis võib hambahaiguseid olla keeruline märgata. Saakloomadena varjavad küülikud haiguseid ja valu võimalikult palju. Lõikehammaste ülekasvu on lihtne märgata, kuid tagumisi purihambaid me ise ei näe. Purihambaid kontrollib veterinaar otoskoobiga. 

Otoskoop
Veterinaar kontrollimas küüliku purihambaid

Seega on oluline kodus jälgida küülikute käitumist ja teisi võimalikke märke, mis võivad viidata hamba probleemidele:

  • Liigse sülje tekkimine – küülikul võib muutuda lõug liigselt märjaks ja selle tagajärjel tekkida ka karvakadu. Hambaprobleemidega küülikud võivad lõhnata niiskuse või sülje järgi, mis jääb nende esikäppadele, kui nad üritavad liigset tekkinud sülge eemaldada.
  • Raskused söömisega – söömise muutumine on kindlasti kiirelt märgatav. Näiteks võib küülik süüa ettevaatlikult, kukutada toitu maha ja näida üleüldiselt murelikud. Samuti võivad nad minna toidukausi juurde ning seejärel ümber mõelda.
  • Toidueelistuste muutus – küülikud võivad eelistada heinale vaid kuivtoitu, kuna seda on kergem ja valutum süüa. 
  • Söögiisu vähenemine – söögisu vähenemisel võib küülikutel tekkida iileus, mis võib olla eluohtlik
  • Kaalulangus – hambaprobleemidega küülikud söövad vähem ja selle tagajärjel kaotavad ja kaalu. 
  • Abtsessid  – hambaprobleemide korral võivad tekkida abstsessid.
  • Vesised silmad – küülikute hambad asuvad silmade ja pisarakanalite läheduses, seega kõik hammastega seotud probleemid, eriti nende ülekasvamine, mõjutab tõenäoliselt ka nende silmi.
  • Hammaste krigistamine – võib viidata, et küülikul on valus. 
  • Käitumuslikud muutused – hambaprobleemid tekitavad küülikutele valu, mille tulemusena nad võivad olla kartlikumad või isegi agresiivsemad, kui tavaliselt.

 

Muidugi eelpool välja toodud sümptomid võivad viidata ka muudete terviseprobleemidele. Seega kui märkate oma küülikul füüsilisi muutusi või muutuseid käitumises, võtke ühendust veterinaariga, et põhjus kindlaks teha. Hambaprobleeme aga ei tohi kindlasti jätta tähelepanuta, kuna olukord aina halveneb. Mida kiiremini hamba probleemide (ja ka teiste tervisemurede) korral tegutseda, seda vähem küülik kannatab. Kiire tegutsemise korral on võimalus, et mured ei süvene ning küülik saab rahulikult nautida edaspidist elu. 

TÄHELEPANU! Esihambaid ei tohi kunagi lõigata ise tangidega! Tangidega lõikamisel tekivad hammastesse mõrad, mis võivad ulatuda kuni hamba juureni. Seega tangidega lõikamine põhjustab valu, tulevikus põletikku ning omakorda veelgi tõsisemaid hamba probleeme! Hambaid lühendab veterinaar korrektsete vahenditega. Vajadusel on küülik anesteesias või sedatsioonis ja see võimaldab hambaid ohutult lühendada.

Hambaprobleemide muud mõjud

Küüliku peas on mitmeid õõnsusi, millede kaudu levivad nakkused kergesti. See tähendab, et hammastega seotud probleemidel võib olla mitmeid kõrvalmõjusid. Hambajuurte infektsioonid on sageli seotud muude tõsiste probleemidega, näiteks kõrvapõletikud, hingamisteede infektsioonid, retrobulbaarsed (silmatagused) abstsessid ja isegi kesk- ja sisekõrva infektsioonid, mis põhjustavad pea kallutamist.

 

Kokkuvõtvalt

Et hoida küülikute hambaid tervena, on oluline õige toit. Kvaliteetne hein peab olema kogu aeg kättesaadav, on vajalik piirata suhkrurikkaid toite, vältida kuivtoiduga liialdamist ning käia pidevalt eksootiliste loomadega tegeleva veterinaari juures kontrollis. Ennetamine, varane probleemide märkamine ja regulaarne kontroll aitavad hoida hambad korras ning küüliku rõõmsa ja tervena.